Gå till innehåll

Nytt kliv framåt för Västra hamnen

Västra hamnen i Uddevalla hamn

Arbetet med att förlänga livslängden på Frölandskajen i Västra hamnen har nu påbörjats. Westcon Entreprenad AB har fått uppdraget att utföra den första delen av projektet, som omfattar renoveringsarbeten ovan vattennivån. Detta inkluderar betongreparationer, installation av nya spår och ny asfaltering.

Actemium Electro AB kommer att genomföra utbytet av högspänningsställverket, vilket är en del av livstidsförlängningen av kajområdet. Ställverket kommer att leverera el till den nya spårbundna kranen, som levereras sommaren 2025 och blir ett nytt landmärke i Uddevalla.

Vi förbereder oss för framtiden genom att möjliggöra landanslutningar för fartyg och reservkraftmatning, vilket säkerställer att denna del av Uddevallas viktiga infrastruktur fungerar oavsett väderförhållanden.

Arbetet med den första delen förväntas vara slutfört i april 2025. Den andra delen av livstidsförlängningen, som innefattar reparationer under vattennivån, kommer att läggas ut för anbud under 2025.

Sidinformation

Senast uppdaterad:
2024-12-06
Publicerad:
2024-12-06